|
| |
KoronawirusProcedury
Wewnętrzne procedury bezpieczeństwa
w Szkole Podstawowej im. Hansa Christiana Andersena
w Bolechowie- Osiedlu
w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Opracowano na podstawie wytycznych Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.
- Organizacja pracy szkoły.
- W szkole stosuje się aktualne wytyczne Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki udostępnione na stronie www.men.gov.pl.
- Na terenie szkoły mogą przebywać tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku zauważenia w/w objawów chorobowych za zgodą rodziców/opiekunów, dokonuje się pomiaru temperatury ciała ucznia za pomocą termometru bezdotykowego, który jest dezynfekowany po użyciu w danej grupie. Pomiaru dokonuje pielęgniarka szkolna lub wyznaczony pracownik.
- Przed wejściem do budynku szkoły dokonuje się pomiaru temperatury ciała pracowników termometrem bezdotykowym. W przypadku gdy temperatura jest równa albo przekracza 38°C pracownik nie podejmuje pracy i powinien skorzystać z teleporady medycznej. Wynik pomiaru pracownik odnotowuje w Rejestrze.
- Do szkoły nie mogą uczęszczać uczniowie ani przychodzić pracownicy, gdy domownicy przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust w formie maseczki do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej- zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.
- Uczniowie oraz pracownicy przebywający w budynku szkoły oraz na terenie szkoły w przestrzeniach wspólnych (korytarze, toalety, szatnie garderobiane, sekretariat, gabinet dyrektora, pokój nauczycielski, gabinet psychologa, gabinet pedagoga, gabinet pielęgniarski, biblioteka szkolna, sala informatyczna) muszą zakrywać usta oraz nos maseczką. Zasada ta dotyczy również świetlicy oraz sal lekcyjnych, w których w danym czasie odbywają się zajęcia o charakterze międzyoddziałowym oraz podczas innych zajęć, gdy zachodzi konieczność skrócenia dystansu społecznego pomiędzy nauczycielem a uczniem.
- Uczniowie oraz pracownicy, przebywając w budynku szkoły oraz na terenie szkoły, muszą unikać gromadzenia się i ścisku oraz zachowywać dystans od innych osób – w szczególności w częściach wspólnych: salach lekcyjnych, pomieszczeniach świetlicowych, szatniach garderobianych, szatniach przy sali gimnastycznej, korytarzach szkolnych, w holu sali gimnastycznej, w pomieszczeniu wyznaczonym do spożywania ciepłego posiłku, w miejscach wyznaczonych na spędzanie przerw międzylekcyjnych (dziedziniec szkoły, plac przed wejściem głównym do szkoły), na boisku szkolnym, placu zabaw, pokoju nauczycielskim.
- Uczniowie klas I-III rozpoczynają lekcje od g. 8.00 lub 8.55 lub w sytuacjach podyktowanych zmianą planu lekcji lub organizacji pracy szkoły o innych godzinach.
- Uczniowie klasy I i IIa wchodzą do szkoły samodzielnie wejściem bocznym przez rotundę od g. 7.50 lub 8.45 lub na 10 minut przed rozpoczęciem zajęć w sytuacjach podyktowanych zmianą planu.
- Uczniowie klasy IIb i III wchodzą do szkoły samodzielnie wejściem głównym od g. 7.50 lub 8.45 lub na 10 minut przed rozpoczęciem zajęć w sytuacjach podyktowanych zmianą planu.
- Uczniowie klasy I odbierani są z dziedzińca nr 2 (teren od rotundy w kierunku kortów i parkingu) przez nauczyciela rozpoczynającego w danym dniu zajęcia z tą klasą o g. 7.50.
- Uczniowie są przyprowadzani do szkoły tylko przez jednego rodzica/opiekuna. Rodzic/opiekun może pozostać na dziedzińcu nr 2 lub placu przed wejściem głównym do szkoły tylko do momentu wejścia dziecka do szkoły. Rodzice/opiekunowie zobowiązani są do stosowania się do reżimu sanitarnego, tj. zachowania dystansu od innych osób przebywających w tym czasie na terenie dziedzińca nr 2 i na placu przed wejściem głównym do szkoły i muszą mieć zakryte usta i nos maseczką.
- Uczniowie klas I-III przebywający przed rozpoczęciem zajęć w świetlicy szkolnej wchodzą do szkoły wejściem głównym od g. 7.00. Uczniowie przyprowadzani są tylko przez jednego rodzica/opiekuna. Uczniowie są odbierani od rodziców/opiekunów w przedsionku, w którym przebywać może jednocześnie jeden rodzic/opiekun wraz z dzieckiem/dziećmi. Uczniowie są zaprowadzani do świetlicy szkolnej przez wyznaczonego pracownika szkoły.
- Uczniowie klas IV-VIII wchodzą do szkoły samodzielnie wejściem głównym od g. 7.45 lub nie wcześniej niż 15 minut przed rozpoczęciem zajęć, w zależności od planu lekcji.
- Uczniowie pozostawiają swoją odzież wierzchnią:
- klasy I i IIa w wyznaczonych boksach szatni garderobianej w rotundzie szkoły,
- klasy IIb i III w wyznaczonych szafach garderobianych w dolnym korytarzu,
- klasy VI-VIII w szafach garderobianych w dolnym korytarzu.
- Każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole ma ograniczoną do minimum możliwość kontaktowania się z pozostałymi klasami.
- W celu ograniczenia przemieszczania się uczniów oraz zmiany pomieszczeń wprowadza się zasadę stałego przydziału sal lekcyjnych, w których odbywać się będą lekcje przedmiotowe dla poszczególnych oddziałów klasowych:
- Klasa I- sala nr 13
- Klasa IIa- sala nr 12
- Klasa IIb- sala nr 14
- Klasa III- sala nr 16
- Klasa IV- sala nr 3
- Klasa V- sala nr 4
- Klasa VIa- sala nr 17
- Klasa VIb- sala nr 18
- Klasa VIIa- sala nr 6
- Klasa VIIb- sala nr 7
- Klasa VIII-sala nr 5
Powyższa zasada nie dotyczy lekcji edukacji informatycznej/informatyki, wychowania fizycznego oraz zajęć
o charakterze międzyoddziałowym.
- Uczniowie po zakończonych zajęciach wychodzą z budynku szkoły:
- klasy I i IIa- wejściem bocznym
- klasy IIb i III- wejściem głównym
- klasy IV-VIII wejściem głównym
- uczęszczający do świetlicy szkolnej wejściem głównym lub bezpośrednio z placu zabaw.
- Uczniowie nie mogą pozostawać na terenie szkoły po zakończonych zajęciach.
- Wszystkie konieczne uroczystości odbywające się w szkole będą zorganizowane zgodnie z obostrzeniami i wytycznymi sanitarnymi.
- W szkole nie organizuje się wyjazdów/wycieczek szkolnych. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły. Ponadto rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.
- Uczniowie dojeżdżający do szkoły środkami transportu zbiorowego zobowiązani są do stosowania się do ogólnych przepisów bezpieczeństwa- osłona ust i nosa w formie maseczki, dystans społeczny.
- Rodzice, opiekunowie dzieci oraz osoby postronne mogą wchodzić do szkoły tylko za zgodą wyznaczonego pracownika wejściem głównym do szkoły i przebywać tylko w holu przy sekretariacie. Osoby wchodzące do szkoły zobowiązane są do dezynfekcji rąk lub noszenia rękawiczek ochronnych, a także zakrywania nosa i ust maseczką.
- Na terenie szkoły na tablicach ogłoszeń, na drzwiach wejściowych znajdują się numery telefonów do służb odpowiedzialnych za przyjmowanie zgłoszeń w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych wskazujących na COVID-19 u osoby znajdującej się na terenie szkoły.
- Szkoła zapewnia:
- środki czystości i do dezynfekcji, które zapewnią bezpieczne korzystanie z pomieszczeń szkoły, placu zabaw, boiska oraz sprzętów i przedmiotów znajdujących się w szkole;
- płyn do dezynfekcji rąk - przy wejściu głównym do budynku w holu przy sekretariacie, przy wejściu bocznym w rotundzie, przy wejściu do sali gimnastycznej, przy wejściu do świetlicy szkolnej, na boisku szkolnym oraz w każdej sali lekcyjnej, w pomieszczeniach świetlicowych, w sekretariacie, pokoju nauczycielskim, bibliotece, pomieszczeniu socjalnym pracowników obsługi;
- środki ochrony osobistej:
- maseczki dla wszystkich pracowników szkoły,
-jednorazowe rękawiczki- dla pracowników obsługi i administracji, a w razie zaistnienia potrzeby nauczycielom;
- bezdotykowe termometry;
- fartuchy jednorazowe w przypadku konieczności zaopiekowania się uczniem skierowanym do izolatorium;
- plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych oraz instrukcje dotyczące prawidłowej dezynfekcji rąk przy dozownikach z płynem, w salach lekcyjnych;
- sala nr 15 będzie pełniła rolę izolatorium, do której kierowane będą osoby, u których stwierdzono objawy chorobowe wskazujące na chorobę zakaźną. Jeżeli do izolatorium zostanie skierowane dziecko (uczeń), będzie znajdował się pod opieką wyznaczonego pracownika szkoły do czasu odebrania dziecka przez rodziców lub upoważnionych opiekunów. W izolatorium zapewnia się rękawiczki jednorazowe, maseczki jednorazowe, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk;
- kosze z przykryciem na odpady zmieszane z workami, do których wrzucane są zużyte środki ochrony osobistej jak maski, rękawiczki – są to odpady zmieszane;
- Dyrektor:
- zaznajamia pracowników oraz rodziców uczniów ze stosowanymi w szkole metodami ochrony uczniów przed Covid-19 oraz niniejszymi procedurami zapewniania bezpieczeństwa za pośrednictwem e-dziennika lub strony internetowej lub spotkań;
- nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników szkoły zgodnie z powierzonymi im obowiązkami;
- opracowuje harmonogram dyżurów międzylekcyjnych ograniczających kumulowanie się większych grup osób;
- dba o to, by w salach, w których spędzają czas uczniowie, nie było przedmiotów, sprzętów, elementów wystroju, których nie da się skutecznie umyć lub dezynfekować;
- kontaktuje się z rodzicem/rodzicami/opiekunem prawnym/opiekunami prawnymi – telefonicznie, w przypadku stwierdzenia podejrzenia choroby u ich dziecka;
- informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u ucznia, pracownika szkoły;
- współpracuje ze służbami sanitarnymi – w przypadku podejrzenia zakażenia Covid-19 oraz w przypadku podejmowania decyzji o zmianie systemu nauczania;
- instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u ucznia lub pracownika szkoły;
- zapewnia taką organizację pracy szkoły, która uniemożliwi gromadzenie się uczniów w tych samych pomieszczeniach na terenie szkoły;
- zapewnia prawidłową organizację zajęć w sali gimnastycznej oraz umycie lub dezynfekcję sprzętu sportowego oraz umycie podłogi;
- wyznacza obszary w szkole, w których mogą przebywać osoby z zewnątrz (tylko z osłoną ust i nosa w formie maseczek rękawiczek jednorazowych lub po dezynfekcji rąk, bez objawów sugerujących infekcję dróg oddechowych);
- zawiesza częściowo (wybrane oddziały) lub całościowo zajęcia stacjonarne w szkole, po uzyskaniu zgody organu prowadzącego szkołę i uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, wprowadzając w szkole odpowiednio wariant B (kształcenie mieszane – hybrydowe – zajęcia stacjonarne i zdalne) lub C (kształcenie zdalne).
- Każdy pracownik placówki zobowiązany jest:
- dezynfekować lub myć ręce po wejściu do szkoły, a w ciągu dnia regularnie myć ręce przez 30 sekund mydłem i wodą lub środkiem dezynfekującym zgodnie z instrukcjami rozmieszczonymi w różnych przestrzeniach szkoły;
- dokonywania pomiaru temperatury ciała przed wejściem do budynku termometrem bezdotykowym oraz odnotowywania wyników pomiaru w Rejestrze;
- zasłaniania ust i nosa maseczką w przestrzeniach wspólnych szkoły określonych w niniejszych Procedurach;
- kasłania, kichania w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia;
- unikania skupisk ludzi;
- unikania dotykania oczu, nosa i ust;
- unikania kontaktu z osobami, które źle się czują;
- zostawiać okrycie wierzchnie w wyznaczonym miejscu;
- informować dyrektora lub osobę go zastępującą o wszelkich objawach chorobowych, wskazujących
na chorobę dróg oddechowych u siebie oraz ucznia (w szczególności kaszel, gorączka, utrata węchu i/lub smaku);
- wchodzić do budynku szkoły i z niego wychodzić głównym wejściem;
- zapoznać się z niniejszymi procedurami oraz postępować zgodnie z zawartymi w nich wytycznymi.
- Nauczyciele w pracy z uczniami:
- kontrolują warunki do prowadzenia zajęć - objawy chorobowe sugerujące infekcję dróg oddechowych lub utratę węchu/smaku u uczniów, dostępność środków czystości, zbędne przedmioty przynoszone przez uczniów i inne zgodnie z przepisami dotyczącymi bhp;
- sprawują opiekę nad uczniami w czasie przerw zgodnie z harmonogramem dyżurów;
- edukują uczniów z zasad profilaktyki zdrowotnej oraz zasad bezpieczeństwa obowiązujących na ternie szkoły, tj. dopilnowują, by uczniowie regularnie myli ręce wodą z mydłem, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety, zgodnie z instrukcjami;
- wietrzą sale lekcyjne, nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania w nich dzieci , w tym również przed rozpoczęciem zajęć przez dzieci, a jeśli jest to możliwe lub konieczne także w czasie zajęć;
- ograniczają aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami – także w czasie zajęć wychowania fizycznego; unikają organizowania większych skupisk uczniów z różnych klas w jednym pomieszczeniu;
- dopilnowują, by podczas lekcji/zajęć uczniowie nie wymieniali się przyborami szkolnymi i podręcznikami, a swoje rzeczy uczniowie trzymali na przypisanej ławce, w swoim tornistrze/plecaku/torbie;
- wcześniej informują uczniów, jakie pomoce i materiały mają zabrać ze sobą, aby nie pożyczali ich od siebie w trakcie zajęć;
- odkładają używane w trakcie zajęć sprzęty, pomoce dydaktyczne, zabawki w wyznaczone miejsce w sali
– do mycia, czyszczenia, dezynfekcji;
- w przypadku stwierdzenia, że uczeń przyniósł do szkoły zbędne przedmioty (np. zabawki), przypominają mu
o zakazie ich przynoszenia oraz zobowiązują ucznia do schowania przedmiotu do tornistra/plecaka/torby oraz niewyciągania go do czasu zakończenia zajęć w szkole przez ucznia;
- dbają o to, by uczniowie przestrzegali zasad bezpieczeństwa przy wyjściu poza teren szkoły i obowiązujących tam procedur w związku z wystąpieniem COVID-19;
- utrzymują kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów przede wszystkim za pomocą środków komunikacji na odległość, a w miarę potrzeb lub konieczności osobisty- po wcześniejszym umówieniu i poinformowaniu o tym fakcie dyrektora szkoły lub osobę go zastępującą – z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących na terenie szkoły;
- wychowawcy klas na pierwszym spotkaniu z uczniami w dniu rozpoczęcia roku szkolnego zobowiązani są
do przedstawienia i omówienia szczególnych zasad bezpieczeństwa funkcjonujących w szkole w związku
z COVID-19- ten fakt odnotowują w e-dzienniku, ponadto na pierwszych zajęciach z klasą wychowawcy zobligowani są do przypomnienia zasad sanitarno-higienicznych w związku z COVID-19, co odnotowują w e-dzienniku;
- nauczyciele klas I-III organizują przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 minutach, w sali, wyznaczonym korytarzu, lub na świeżym powietrzu (dziedziniec szkoły, plac zabaw); wyjście na dziedziniec szkolny może nastąpić tylko w czasie trwania lekcji klas IV-VIII, z którego należy powrócić co najmniej 10 minut przed końcem lekcji, wyjście na plac zabaw może nastąpić tylko wówczas, jeśli nie korzystają z niego dzieci z innych klas lub uczęszczające do świetlicy;
- nauczyciele świetlicy wietrzą sale nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy, w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
- Pracownicy obsługi:
- pracują w rękawiczkach;
- myją i dezynfekują ręce po każdej czynności związanej ze sprzątaniem, myciem, itp.;
- utrzymują w czystości pomieszczenia szkolne, szczególnie te, w których odbywają się zajęcia oraz w których przebywają pracownicy szkoły;
- przeprowadzają dezynfekcję, ściśle przestrzegając przy tym zalecenia producenta znajdujące się na opakowaniu środka do dezynfekcji;
- dezynfekują toalety – co najmniej dwa razy dziennie oraz po każdym dniu pracy szkoły;
- dbają na bieżąco o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych w łazienkach (klamki do toalety, krany, podajniki mydła, podajniki papieru) oraz poręczy, klamek, uchwytów, włączników światła i innych elementów, które po każdym dniu myją detergentem i/lub dezynfekują:
- ciągi komunikacyjne – myją,
- poręcze, włączniki światła, klamki, uchwyty, poręcze krzeseł, siedziska i oparcia krzeseł, blaty stołów, biurek z których korzystają dzieci i nauczyciele, drzwi wejściowe do placówki, szafki w szatni (powierzchnie płaskie), kurki przy kranach – myją i dezynfekują,
- sprzęt wykorzystywany na sali sportowej oraz jej podłogę – myją i/lub dezynfekują,
- sprzęt, pomoce dydaktyczne, zabawki pozostawiane w salach dydaktycznych w wyznaczonych miejscach- myją i/lub dezynfekują;
- wietrzą pomieszczenia, w których odbyła się dezynfekcja.
- Pracownik administracji:
-
- Pracownik administracji przyjmuje i obsługuje petentów mając zasłonięte usta i nos maseczką;
-
- Petenci wchodzą do sekretariatu i gabinetu dyrektora pojedynczo, stosując osłonę ust i nosa w formie maseczki oraz używają swojego długopisu;
-
- Po każdej wizycie petenta gabinety są wietrzone.
- Woźne oraz inni wyznaczeni przez dyrektora pracownicy:
- dbają, by uczniowie przychodzący do szkoły dezynfekowali ręce przy wejściu do placówki (jeśli uczeń jest uczulony na środek dezynfekujący, obowiązany jest on niezwłocznie umyć ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną przy dozowniku mydła); rodzic jest zobowiązany do poinformowania wychowawcy klasy o uczuleniu na taki środek;
- pilnują, aby na teren placówki osoby przyprowadzające i odbierające uczniów ze szkoły, a także osoby spoza szkoły wchodziły tylko, jeśli mają one zakryte usta i nos maseczką oraz jednorazowe rękawiczki na rękach lub dokonały dezynfekcji rąk przy wejściu do placówki;
- wskazują osobom z zewnątrz placówki obszar, w którym mogą przebywać, instruują odnośnie konieczności zasłaniania nosa i ust maseczką na jej terenie i dezynfekcji rąk przy wejściu na teren placówki lub noszenia jednorazowych rękawiczek oraz zachowania dystansu od innych osób, co najmniej 1,5 metra.
- nadzorują wejście osób postronnych (tylko w uzasadnionych przypadkach).
- nadzorują wejście i wyjście uczniów ze szkoły.
- uzupełniają wszystkie dozowniki z mydłem oraz z płynem do dezynfekcji.
- zachowują dystans społeczny z klientami szkoły oraz reżim sanitarny.
- Zasady obowiązujące ucznia:
-
- Uczeń nie przychodzi do szkoły, gdy jest chory lub gdy w domu przebywa ktoś w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji. Wówczas wszyscy pozostają w domu oraz stosują się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza;
-
- Dla bezpieczeństwa każdy uczeń jest wyposażony przez rodziców w osłonę ust i nosa w formie maseczki. Może też mieć własny środek do dezynfekcji rąk/mydło antybakteryjne oraz środek nawilżający;
-
- Uczeń zabiera do szkoły własny zestaw podręczników, ćwiczeń i przyborów szkolnych, własne materiały wymagane na zajęciach, gdyż w szkole nie będzie mógł ich pożyczać od innych uczniów. Przybory i podręczniki uczeń może zostawiać w szkole, kiedy wraca do domu. Zasada ta nie dotyczy stroju na lekcje wychowania fizycznego, który każdorazowo po zajęciach uczeń zabiera do domu.
-
- Uczeń przed wejściem do szkoły obowiązkowo dezynfekuje ręce, a jeżeli ma przeciwwskazania zdrowotne do stosowania środków do dezynfekcji natychmiast udaje się do wyznaczonej toalety i myje ręce;
-
- Uczeń bezwzględnie stosuje zasady higieny: często myje ręce wodą z mydłem, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety oraz nie podaje ręki na powitanie, zachowuje dystans, a także unika dotykania oczu, nosa i ust;
-
- Uczeń zwraca uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania;
-
- Uczeń unika większych skupisk kolegów, zachowuje dystans przebywając na korytarzu, w toalecie, innych pomieszczeniach wspólnych oraz na terenie szkoły.
-
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły zbędnych przedmiotów, w tym telefonów komórkowych i tabletów.
-
- Uczeń przebywając na terenie szkoły wszystkie problemy, w tym związane ze zdrowiem, zgłasza bezpośrednio wychowawcy, nauczycielom lub innym pracownikom szkoły. W razie zaistnienia takiej konieczności szkoła kontaktuje się z rodzicami/prawnymi opiekunami ucznia.
-
- Komunikacja z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów szkoły.
- W okresie epidemii kontakt z rodzicami/opiekunami prawnymi odbywa się głównie za pomocą środków komunikacji na odległość – telefon lub e-dziennik. W przypadku funkcjonowania szkoły w wariancie C (kształcenie zdalne) jest to jedyny sposób komunikacji z nauczycielami prowadzącymi zajęcia z uczniem.
- Rodzic/opiekun prawny na spotkanie bezpośrednie, rozmowę umawia się z nauczycielem za pośrednictwem telefonu lub e-dziennika. W bezpośrednim kontakcie z nauczycielem rodzic ma obowiązek założyć́ osłonę ust i nosa w formie maseczki oraz zachować́ dystans wynoszący min. 1,5 metra. Spotkanie odbywa się w miejscu zapewniającym utrzymanie dystansu między rozmówcami, ale również innymi osobami, które mogą przebywać w tym samym pomieszczeniu co rozmówcy. Spotkanie, rozmowa nie może się odbywać podczas przerwy, kiedy nauczyciel pełni dyżur.
- W szczególnych przypadkach rodzic/opiekun prawny może odbyć spotkanie bez wcześniejszego umówienia się z nauczycielem z zachowaniem zasad opisanych w ust. 2 i 4. Decyzję o możliwości takie spotkania podejmuje Dyrektor lub osoba go zastępująca.
- Wchodząc na teren szkoły, rodzic/prawny opiekun zobowiązany jest zdezynfekować ręce płynem dezynfekującym lub pozostać w rękawiczkach ochronnych oraz zgłasza pracownikowi obsługi spotkanie z nauczycielem, podając swoje dane (imię i nazwisko) oraz nazwisko nauczyciela, z którym jest umówiony. Pracownik szkoły wpisuje dane do rejestru osób wchodzących do szkoły.
- Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do podania szkole numeru telefonu do kontaktu i aktualizowania go w przypadku wystąpienia zmiany danych kontaktowych.
- Kontakt z wychowawcami świetlicy możliwy jest poprzez e-dziennik, a w sytuacjach nagłych poprzez kontakt telefoniczny za pośrednictwem sekretariatu w godzinach pracy świetlicy.
- W przypadku pojawienia się objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych u dziecka w czasie zajęć odbywających się na terenie szkoły rodzic zostanie poinformowany telefonicznie na wskazany przez siebie numer telefonu o konieczności niezwłocznego odbioru dziecka ze szkoły.
- Rodzice/prawni opiekunowie są zobowiązani do niezwłocznego powiadomienia dyrektora szkoły lub osoby go zastępującej o zakażeniu ucznia, po tym gdy otrzymają informację o dodatnim wyniku badania.
- Rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do zapoznania się z niniejszymi Procedurami.
- Przyprowadzanie i odbiór uczniów ze szkoły.
- Na teren budynku szkoły może wchodzić uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych, którego może odprowadzić do szkoły tylko jeden opiekun (rodzic, opiekun, osoba upoważniona).
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez rodziców/opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej (m. in. stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa w formie maseczki).
- Zgodnie z wytycznymi GIS nie można do szkoły posłać ucznia, u którego w rodzinie któryś z domowników przebywa w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Rodzic /Opiekun przyprowadzający/odbierający ucznia klas I i IIa może przebywać tylko na dziedzińcu szkolnym nr 2 (teren od rotundy w kierunku kortów i parkingu), a ucznia klas IIb i III na placu przed wejściem głównym do szkoły. Do budynku szkoły może wejść tylko rodzic/opiekun, który odbiera ucznia z izolatorium.
- Rodzic/Opiekun zobowiązany jest do zachowania dystansu od pracowników szkoły oraz innych rodziców/opiekunów i uczniów - co najmniej 1,5 m.
- Uczeń wchodzący do szkoły zobowiązany jest zdezynfekować ręce, a w przypadku występującego uczulenia na środek dezynfekujący, niezwłocznie umyć ręce w łazience wyznaczonej do korzystania przez uczniów (klasy I-III- w górnym korytarzu, klasy IV-VIII- w dolnym korytarzu, uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej- toalety przy świetlicy).
- Jeśli uczeń korzysta z jednorazowych rękawiczek i osłony ust i nosa w formie maseczki, wyrzuca je do kosza z workiem na odpady zmieszane. Jeżeli uczeń korzysta z maseczki wielkokrotnego użytku na czas jej nie używania chowa ją do plecaka/torby.
- Dziecko nie może wnosić do budynku szkoły przedmiotów, które nie są niezbędne do zajęć, w których uczeń bierze udział.
- Odbiór dzieci z klas I i IIa następuje na dziedzińcu szkolnym nr 2, a z klas IIb i III na placu przed wejściem głównym do szkoły po zakończeniu zajęć. Uczniów klasy I odprowadza nauczyciel, z którymi uczniowie mieli ostatnią lekcję.
- Odbiór uczniów ze świetlicy szkolnej następuje w przedsionku wejścia głównego do szkoły. Uczeń odprowadzany jest przez pracownika szkoły do rodzica/opiekuna prawnego/osoby upoważnionej, który oczekuje w przedsionku.
- W przypadku, gdy dzieci ze świetlicy szkolnej przebywają na placu zabaw, odbiór dziecka odbywa się z tego miejsca przy zachowaniu dystansu co najmniej 1,5 m od innych osób.
- Korzystanie z szatni garderobianych.
- Uczniowie korzystają z szatni pod opieką woźnych i/lub innych pracowników szkoły.
- Uczniowie po przyjściu do szkoły pozostawiają okrycie wierzchnie w wyznaczonych boksach w szatni w rotundzie lub wyznaczonych szafach garderobianych w dolnym korytarzu i zabierają je po skończonych zajęciach oraz przed wyjściem na przerwę i wracając z niej.
- Przebywając w boksach oraz przy szafach garderobianych uczniowie zobowiązani są do unikania ścisku.
- Uczniowie unikają dotykania rzeczy należących do innych uczniów.
- Nadzór nad bieżącym utrzymaniem ładu i porządku w szatni w rotundzie oraz w szafach garderobianych sprawują woźne oraz inni pracownicy obsługi.
- Uczniowie klas I-III po przyjściu do szkoły zmieniają obuwie wierzchnie po wejściu na górny korytarz i pozostawiają je w przeznaczonych do tego szafkach.
- Posiłki.
- Szkoła, na życzenie rodziców, może zapewnić uczniom szkoły możliwość spożycia ciepłego posiłku w czasie ich pobytu na terenie placówki, pod warunkiem podjęcia się dostarczania posiłków przez jedną firmę cateringową.
- W takim przypadku posiłki przywożone są przez wybraną przez Radę Rodziców firmę cateringową w jednorazowych opakowaniach. Firma cateringowa zapewnia również jednorazowe sztućce.
- Odbierając produkty dostarczane przez osoby z zewnątrz, pracownicy szkoły zakładają rękawiczki oraz maseczki ochronne.
- Uczniowie spożywają obiady podczas dużej przerwy w wyznaczonym pomieszczeniu. Dopuszcza się również spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
- Przed wejściem do pomieszczenia, w którym mają spożywać obiad, uczniowie zobowiązani są umyć ręce zgodnie z instrukcja widniejącą w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych.
- Spożywanie posiłków powinno odbywać się w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu.
- Odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 m.
- Uczniowie mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.
- Uczniowie klas I-III spożywają drugie śniadanie w przypisanej im na stałe sali lekcyjnej, myjąc ręce przed i po posiłku.
- Wyjście poza budynek szkoły. Spędzanie przerw międzylekcyjnych.
- W przypadku, gdy pogoda na to pozwoli, uczniowie klas I-III oraz uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej będą mogli korzystać z placu zabaw, który jest niedostępny dla osób postronnych.
- W przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych uczniowie spędzają przerwy międzylekcyjne na świeżym powietrzu.
- W klasach I-III o częstotliwości oraz długości przerw decydują nauczyciele.
- Uczniowie klas I i IIa przy sprzyjającej pogodzie spędzają przerwy na dziedzińcu szkolnym nr 2 (teren od rotundy w kierunku kortów i parkingu) wówczas, gdy nie przebywają tam uczniowie z innej klasy.
- Uczniowie klas IIb i III przy sprzyjającej pogodzie spędzają przerwy na dziedzińcu szkolnym nr 1 (teren od wyjścia naprzeciw pokoju nauczycielskiego do rotundy) wówczas, gdy nie przebywają tam uczniowie z innej klasy.
- Uczniowie klas I i IIa przy niesprzyjającej pogodzie spędzają przerwy w salach lekcyjnych lub w górnym korytarzu wówczas, gdy nie przebywają tam uczniowie z innej klasy.
- Uczniowie klas IIb i III przy niesprzyjającej pogodzie spędzają przerwy w salach lekcyjnych lub w dolnym korytarzu wówczas, gdy nie przebywają tam uczniowie z innej klasy.
- Podczas przerw międzylekcyjnych spędzanych w korytarzach uczniowie klas I-III oraz nauczyciele mają obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką.
- Uczniowie klas IV-VIII przy sprzyjającej pogodzie spędzają przerwy w wyznaczonych miejscach dyżurowania nauczycieli:
- Klasy IV-V- dziedziniec szkolny nr 1 (teren od wyjścia naprzeciw pokoju nauczycielskiego do rotundy)- wyjście/powrót poprzez wyjście ewakuacyjne naprzeciw pokoju nauczycielskiego,
- Klasy VI- boisko szkolne (bez dostępu do boiska wielofunkcyjnego)- wyjście/powrót poprzez wyjście na boisko szkolne,
- Klasy VII-VIII- plac przed wejściem głównym do szkoły- wyjście/powrót przez wejście główne.
- Uczniowie klas IV-VIII przy niesprzyjającej pogodzie spędzają przerwy wewnątrz budynku w wyznaczonych miejscach dyżurowania nauczycieli:
- Klasy IV-V- hol główny przy sekretariacie,
- Klasy VI- korytarz w łączniku w kierunku sali gimnastycznej,
- Klasy VII-VIII- dolny korytarz od sali nr 4 do sali nr 6.
- Podczas przerw międzylekcyjnych spędzanych zarówno na świeżym powietrzu, jak i wewnątrz budynku uczniowie klas IV-VIII oraz nauczyciele dyżurujący mają obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką.
- Nauczyciele pełniący dyżury są zobowiązani do kontrolowania, by uczniowie starali się zachowywać dystans między sobą i by unikali ścisku.
- Po powrocie ze świeżego powietrza uczniowie i nauczyciele dezynfekują lub myją ręce zgodnie z odpowiednimi instrukcjami.
- Zajęcia wychowania fizycznego. Wyjazdy na basen. Zajęcia pozalekcyjne.
-
- Do odwołania nie organizuje się wyjazdów na basen.
-
- Rodzice składają pisemne deklaracje w sprawie zgody na uczestnictwo dziecka w zajęciach nauki pływania, jeżeli pojawi się decyzja o przywróceniu zajęć. Pierwszeństwo mają uczniowie klasy II, rozpoczynający naukę pływania. W drugiej kolejności rozpatrywane będą deklaracje uczniów klasy III, kontynuujących naukę pływania.
-
- Zajęcia wychowania fizycznego będą się odbywały w sali gimnastycznej lub na boisku szkolnym. Podczas realizacji zajęć wychowania fizycznego i sportowych zajęć pozalekcyjnych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
-
- Preferowane będą zajęcia na świeżym powietrzu, stąd też uczniowie powinni być przygotowani na to, by móc założyć np. ciepłą bluzę, polar, dres na zajęcia wychowania fizycznego.
-
- Po zajęciach wychowania fizycznego uczniowie i nauczyciele dezynfekują lub myją ręce zgodnie z odpowiednimi instrukcjami.
-
- Zajęcia pozalekcyjne organizowane w szkole odbywają się po zakończeniu pracy stacjonarnej klas I-III. Rekomenduje się ich organizację w małych grupach, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Po zakończeniu tych zajęć należy umyć i zdezynfekować dotykaną powierzchnię oraz wywietrzyć wykorzystywane pomieszczenia.
- Zasady korzystania ze świetlicy szkolnej.
-
- W zajęciach opiekuńczo-wychowawczych mogą brać udział uczniowie klas I-III, których oboje rodzice/prawni opiekunowie pracują, uczniowie, którzy korzystają z dowozu oraz uczniowie oczekujący na zajęcia pozalekcyjne. W uzasadnionej sytuacji można przyjąć do świetlicy ucznia z innych powodów za zgodą dyrektora.
-
- Szkoła organizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej, wypełniając stosowną deklarację.
-
- Zajęcia świetlicowe odbywają się pomieszczeniach świetlicowych, a w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych.
-
- Świetlica jest czynna w g. 7.00-16.45.
-
- Zajęcia świetlicowe odbywają się z zachowaniem obostrzeń sanitarnych.
-
- Nauczyciele oraz uczniowie przebywający w świetlicy powinni zachować dystans społeczny między sobą wynoszący min. 1,5 m.
-
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do świetlicy niepotrzebnych przedmiotów.
-
- Nauczyciele świetlicy zapewniają uczniom opiekę oraz pomoc w wykonywaniu zadań, ćwiczeń, pozostając w stałym kontakcie z nauczycielami uczącymi.
-
- Nauczyciele wietrzą pomieszczenia świetlicowe nie rzadziej niż raz na godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy, w tym w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
-
- Nauczyciele dopilnowują, aby uczniowie po przyjściu do świetlicy, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety umyli ręce wodą z mydłem.
- Zasady korzystania z biblioteki i zbiorów bibliotecznych.
-
- Wizyty uczniów w bibliotece odbywają się z zachowaniem obostrzeń sanitarnych.
-
- W celu wypożyczenia książek uczniowie przychodzą do biblioteki pojedynczo.
-
- Wolny dostęp do półek z księgozbiorem jest ograniczony. Książki wyszukuje w zbiorach i następnie podaje nauczyciel bibliotekarz.
-
- W celu przygotowania niezbędnych na lekcje książek (lektury, atlasy itp.) nauczyciele przedmiotów dostarczają bibliotekarzowi listę z zapotrzebowaniem do danej klasy z odpowiednim wyprzedzeniem.
-
- Obowiązuje okres 2 dni kwarantanny dla zwróconych książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotece.
- Działalność gabinetu profilaktyki zdrowotnej.
1. W szkole w wyznaczone dni funkcjonuje gabinet profilaktyki zdrowotnej.
2. Uczniowie, którzy muszą skorzystać z pomocy pielęgniarki szkolnej wchodzą do gabinetu pojedynczo (jeśli ich stan zdrowia na to pozwala), stosując osłonę ust i nosa w formie maseczki, dezynfekcję rąk oraz zachowując wymagany dystans.
3. Jeśli stan zdrowia ucznia tego wymaga, pielęgniarka szkolna niezwłocznie informuje o tym jego rodziców oraz dyrektora szkoły lub osobę go zastępującą.
2. Pielęgniarka szkolna wietrzy gabinet co najmniej raz na godzinę.
3. Pielęgniarka szkolna, obsługując uczniów czy nauczycieli, korzysta z osłony ust i nosa w formie maseczki oraz jednorazowych rękawiczek ochronnych, które następnie wrzuca do kosza na odpady zmieszane.
4. W gabinecie znajduje się płyn do dezynfekcji rąk.
5. Po każdym dniu pracy gabinet jest myty i dezynfekowany (podłogi, krzesła, łóżko, biurko) przez personel sprzątający, a następnie wietrzony.
- Procedura mycia zabawek, pomocy dydaktycznych i sprzętu.
1. W czasie epidemii zabawki, pomoce dydaktyczne, siedziska w kl. 1-3 oraz sprzęty (klawiatura, sprzęty sportowe) są̨ dezynfekowane po użyciu – w miarę możliwości i po każdym dniu pracy.
2. Wszystkie zabawki materiałowe i pluszowe, materiały dydaktyczne oraz sprzęty, które służą do użytku przez uczniów lub nauczycieli, a których nie da się skutecznie umyć lub zdezynfekować zostają̨ usunięte z sal przez personel sprzątający i zabezpieczone w miejscu wyznaczonym przez Dyrektora szkoły lub osobę przez niego upoważnioną.
3. Wszystkie zabawki i pomoce dydaktyczne dopuszczone do użytku dzieci należy skutecznie umyć lub zdezynfekować.
4. Osoby czyszczące, dezynfekujące zabawki, pomoce dydaktyczne oraz sprzęt zobowiązane są używać rękawiczek ochronnych, tylko środków zakupionych do tego celu przez szkołę i myć ręce po wykonanej czynności mycia i/lub dezynfekcji.
- Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- W przypadku wystąpienia objawów infekcji dróg oddechowych pracownik szkoły powinien pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności. W razie pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
- W szkole wyznaczono pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe sugerujące infekcję dróg oddechowych. Pomieszczenie to zostało zaopatrzone w maseczki, rękawiczki, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk. Rolę izolatorium pełni sala nr 15.
- Każde dziecko, które kaszle i/lub ma duszności lub zgłasza złe samopoczucie lub zaburzenia węchu i/lub smaku jest odprowadzane do izolatorium, gdzie w przypadku posiadania przez szkołę zgody rodzica/opiekuna prawnego zmierzona zostanie temperatura ciała termometrem bezdotykowym. Pomiaru dokonuje pracownik, który przebywa z dzieckiem w izolacji.
- Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą.
- Dyrektor lub wyznaczona przez dyrektora osoba kontaktuje się niezwłocznie – telefonicznie z rodzicem/rodzicami/opiekunem/opiekunami dziecka i wzywa do niezwłocznego odbioru dziecka z placówki (rekomendowany własny środek transportu) informując o powodach.
- W przypadku ignorowania prośby o odbiór dziecka podejrzanego o zarażenie Dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną.
- Nauczyciel opiekujący się grupą, jeśli to możliwe, przeprowadza uczniów do innej, pustej sali, a sala, w której przebywał uczeń z objawami chorobowymi, jest myta i dezynfekowana.
- Dziecko w izolacji przebywa pod opieką wyznaczonego pracownika szkoły, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną i rękawiczki, ew. fartuch ochronny.
- Rodzice izolowanego ucznia odbierają go ze szkoły z zachowaniem środków bezpieczeństwa (zachowują dystans co najmniej 1,5 metra od osoby przekazującej dziecko, mają osłonę nosa i ust w formie maseczki, dezynfekują ręce lub noszą rękawiczki ochronne). Dziecko do rodziców przyprowadza wyznaczony pracownik szkoły. Dziecko, wychodząc z pomieszczenia, w którym przebywało w izolacji, wyposażone zostaje w osłonę ust i nosa w formie maseczki.
- W przypadku wystąpienia u pracownika szkoły będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych, pracownik niezwłocznie przerywa swoją pracę i informuje dyrektora lub osobę wyznaczoną o podejrzeniu – zachowując stosowny dystans i środki ostrożności, aby nie dochodziło do przenoszenia zakażenia.
- Dyrektor szkoły lub osoba go zastępująca w trybie natychmiastowym odsuwa pracownika od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu telefonicznego z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie teleporady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod numer 999 lub 112.
- W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, dyrektor szkoły lub osoba go zastępująca kontaktuje się telefonicznie z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu dokonania przez nią oceny ryzyka epidemiologicznego i wprowadza do stosowania na terenie placówki instrukcji i zaleceń przez nią wydawanych w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem.
- Obszar, w którym przebywał i poruszał się pracownik z podejrzeniem zakażenia COVID-19, jest niezwłocznie skrupulatnie myty, a powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, włączniki światła, poręcze, są dezynfekowane przez osobę do tego wyznaczoną.
- Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi po opuszczeniu go przez osobę z objawami, jest myte i dezynfekowane.
- Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba zakażona miała kontakt, aby w razie potrzeby przekazać ją powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Dyrektor informuje organ prowadzący o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowych dzieci czy pracowników wskazujących na możliwość zakażenia COVID-19.
- Dyrektor wraz z organem prowadzącym na podstawie wytycznych, instrukcji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.
- W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, Dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.
- Dyrektor lub upoważniona przez niego osoba prowadzi Rejestr występujących w szkole zdarzeń chorobowych wskazujących na infekcje dróg oddechowych uczniów i pracowników. Rejestr prowadzony jest tylko w wersji papierowej, na podstawie zgłoszonych przez pracowników przypadków chorobowych. Po 14 dniach od identyfikacji objawów chorobowych dane osobowe, osoba prowadząca rejestr wymazuje z tabeli rejestru.
- Nauczyciel/pracownik, który został objęty kwarantanną musi niezwłocznie poinformować dyrektora szkoły o przyczynie swej nieobecności w szkole.
- Przepisy końcowe.
- Wszystkie zasady zapewnienia bezpieczeństwa w szkole przedstawione w niniejszych procedurach obowiązują każdego ucznia oraz pracownika, a także osoby wykonujące prace na rzecz szkoły, niezależnie od formy zajęć, w których uczestniczy lub zadań, które wykonuje.
- Procedury bezpieczeństwa obowiązują w szkole od dnia 1 września 2020 r. z późniejszymi zmianami, do czasu ich odwołania.
- Zapisy dotyczące klas IV-VIII nie znajdują zastosowania w okresie czasowego zawieszenia zajęć dla tych oddziałów.
|
|
|