Szkoła Podstawowa im.Hansa Christiana Andersena w Bolechowie-Osiedlu

 

Nawigacja

Projekty

Międzynarodowy Projekt Sorates Comenius

 

Program Comenius jest projektem szkolnym realizowanym przez szkoły z całej Europy. Do wzięcia udziału w projekcie zostaliśmy zaproszeni przez Szkołę Podstawową z Wiednia (Austrii).

Uczestnicy projektu: Polska Bolechowo, Polska Katowice, Austria (koordynator projektu), Grecja, Estonia, Niemcy, Włochy, Turcja.

Cele::

·        wspieranie tolerancji naszych uczniów wobec innych obyczajów

·        poznanie innych kultur

·        uwrażliwienie na tradycję i jej respektowanie

·        wzbudzanie u uczniów motywację do nauki języków obcych oraz do posługiwania się nimi

·        wzbudzanie i poszerzanie zainteresowań dzieci kulturą własnego kraju

·        czerpanie radości z pracy w grupie

·        zaoferowanie dzieciom ciepłą i bezkonfliktową atmosferę pracy

 

15 – 19 stycznia 2005 r.

Wiedeń - pierwsze spotkanie przedstawicieli wszystkich szkół, na którym ustalono temat, cele i czas trwania projektu. Wybrano wspólnie temat: "Moja miejscowość to nasza Europa"

Rok szkolny 2005/2006

8 – 15.10 2005

Heraklion Grecja

Podczas tego spotkania roboczego zostało stworzone logo projektu, które informuje o krajach uczestniczących w projekcie. Został też stworzony plan działań na drugi rok projektu oraz omówiono szczegóły utworzenia „Księgi pór roku”. Podczas tej podróży nauczyciele poznali greckie tradycje, zwyczaje i sposób życia Greków.

Listopad 2005r.– stworzenie „Księgi jesieni”

Luty 2006r.- stworzenie „Księgi zimy”

31 marca 2006r. „Dzień Comeniusa” - dzień obchodzony we wszystkich szkołach partnerskich jednocześnie i z którego został nakręcony film.

Uczniowie zaprezentowali jak wyobrażają sobie postać Comeniusa, przedstawili różne układy taneczne oraz „Podróż po Europie”. Przygotowano pokaz multimedialny o realizacji projektu oraz został przeprowadzony konkurs wiedzy o państwach uczestniczących w projekcie.

Artykuł - Gazeta Czerwonacka 4(61) str 7

Maj 2006stworzenie „Księgi Wiosny” nasza szkoła przygotowała pierwszą stronę i złożyła księgę w całość (tradycja Świąt Wielkanocnych w różnych krajach) oraz podczas najbliższego spotkania roboczego „Księgi Wiosny” została przekazana każdej szkole.

12-17 maja 2006r. spotkanie robocze w Estonii

Zaplanowano dalsze działania na następne lata projektu. Poznaliśmy tańce i stroje ludowe Estonii, regionalne potrawy, zwyczaje, architekturę, religie. Braliśmy udziałw lekcjach w szkole estońskiej oraz wystepach przygotowanych przez dzieci.

czerwiec 2006– stworzenie „Księgi lata”.

 

Rok szkolny 2006/2007

    W roku szkolnym 2006/2007 prace nad projektem były kontynuowane. Powstała księga "Nasze okolice w przeszłości, terażniejszości i przyszłości", prezentująca charakterystyczne miejsca dawniej, współcześnie i w artystycznej wizji przyszłości uczniów oraz film "Wędrówka Cemeniusa i Comenii po Europie", przedstawiający szkołę jej okolice w poszczególnych państwach oraz najciekawsze i najważniejsze miejsca w krajach partnerskich wybranych przez uczniów.

29IX do 4X 2006r

Spotkanie robocze we Włoszech. Poznano metod pracy stosowane w szkole włoskiej, kulturę, zabytki, obyczaje włoskie.

Kwiecień 2007r

Powstała księga „Nasza okolica w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”prezentująca charakterystyczne miejsca dawniej, współcześnie i w artystycznej wizji przyszłości uczniów. Wszyscy uczestnicy musieli przygotować dwie strony.

Maj 2007r. Wizyta robocza w Katowicach, gdzie została przeprowadzona ewaluacja projektu oraz podsumowano efekty prac zaplanowanych na drugi rok projektu w postaci wspólnego raportu końcowego z realizacji działań oraz wytyczono zadania na następny rok.

Rok szkolny 2007/2008

Zaczął się nowy rok szkolny i dalej realizowaliśmy projekt lecz niestety nie bierze już udziału szkoła z Turcji. Odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym wizyta robocza w niemieckiej szkole. Pracujemy nad księgą nowych i starych gier.Omówiono szczegółowy planu pracy na bieżący rok szkolny

Styczeń 2008r.-

Powstała „Księga Starych  i Nowych gier”

Luty 2008r.

Opracowano zasady planszy Gry Europejskiej, przygotowanie pytań do gry dotyczącej każdego kraju.

1-6 kwietnia 2008r.

Wizyta w szkole greckiej na Krecie. Poznanie greckiej kultury, tradycji, warsztatu pracy nauczycieli greckich, taniec grecki, warunków nauki dzieci w szkole greckiej.

22-25 kwietnia 2008r.

Wizyta w naszej szkole nauczycieli z niemieckiej szkoły. Poznanie szkoły i najbliższej okolicy, wycieczka doPoznania.

14-18 maja 2008

Wizyta w Austrii podsumowanie i zakończenie projektu.

Udział w tym projekcie był ciekawym doświadczeniem dla wszystkich: uczniów, nauczycieli i rodziców. Mieliśmy okazje wzbogacić swoją wiedzę o kulturze, tradycji i zwyczajach krajach biorących udział w projekcie, a także dowiedzieć się jak uczą się uczniowie w wybranych krajach Unii Europejskiej. Wszyscy kształcili swoje umiejętności językowe w praktyce i byli zmotywowani do polepszenia swoich umiejętności językowych. Zdjęcia z wizyt roboczych znajdują się w albumie fotograficznym.