mPotęga

W  roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła przystąpiła do  IV Edycji Projektu Matematycznego „mPotęga” , którego fundatorem jest Fundacja mBanku

Celem projektu jest popularyzowanie i rozwijanie kultury matematycznej oraz przełamywanie stereotypów, że matematyka jest przedmiotem trudnym i niedostępnym, rozwijanie wyobraźni i zainteresowań uczniów uzdolnionych matematycznie- różnymi obliczami matematyki oraz przełamywanie barier u uczniów słabszych " nie potrafię".

W projekcie przewidujemy następujące działania:

1. Konkurs Fotograficzny " Przestrzeń według NAS!"

Uczniowie samodzielnie odkrywają w otoczeniu temat swojej pracy lub tworzą go, a następnie fotografują, obrabiają zdjęcia i drukują na zakupionym sprzęcie. Zostaną przeprowadzone również warsztaty fotograficzne z profesjonalnym fotografem.

Wystawa  prac  uczestników projektu na terenie szkoły.

2. Cykl zajęć pozalekcyjnych poświęcony  figurom przestrzennym .

3. Indywidualne i zespołowe prace uczniów ( prezentacje multimedialne i projekty techniczne ) nawiązujące do tematu " Przestrzeń według NAS!"

4. Wycieczka do Laboratorium Wyobraźni w Poznaniu dla wszystkich uczniów zaangażowanych w projekt. Termin wycieczki – 30 października  2017r.

5. Nagrody dla  najbardziej zaangażowanych w  projekt   „ mPotęga”

Czas trwania projektu : wrzesień – grudzień 2017r.

Organizator projektu: Bożena Dutkiewicz

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE w Szkole Podstawowej im. Hansa Christiana Andersena w Bolechowie-Osiedlu.

W listopadowe czwartki w Szkole Podstawowej im. Hansa Chrystiana Andersena w Bolechowie-Osiedlu   odbywały się, w ramach Programu  „mPotęga” - warsztaty fotograficzne pod hasłem  „Matematyka według NAS!”. Warsztaty poprowadził pasjonat fotografowania Pan Andrzej Bartkowski. Uczniowie uczestniczący w projekcie, mieli okazję zobaczyć  jak wyglądała pierwsza fotografia w historii (1826r.- widok  z okna fotografa) oraz w pigułce poznali tajniki fotografii. Samodzielnie odkrywali w otoczeniu temat swojej pracy lub tworzyli go,  a następnie fotografowali. Uczestnicy projektu wykazali się kreatywnością i wyobraźnią przestrzenną  dostrzegając, że MATEMATYKA  JEST  WSZĘDZIE. Autorskie fotografie będzie można podziwiać podczas wystawy prac uczniów. Dla najbardziej zaangażowanych i twórczych czekają nagrody!

Zajęcia kreatywne z matematyki – program „mPotęga”.

W Szkole Podstawowej im. Hansa Christiana Andersena  w Bolechowie-Osiedlu, na zajęciach  w ramach projektu „ Matematyka według Nas!”, uczniowie zajmowali się matematyczną przestrzenią. Z wielką energią budowali, rozpoznawali i łączyli w zbiory różne rodzaje graniastosłupów i ostrosłupów oraz brył obrotowych. Szczególnym  zainteresowaniem szóstoklasistów  cieszył się przyrząd do prezentacji  tychże brył.  Dzięki swojej inwencji  twórczej uczniowie zaprezentowali  nieszablonowe i zaskakujące figury przestrzenne. Łamali sobie głowę  nad  budową czworościanu foremnego oraz w jaki sposób zmierzyć objętość  kamienia , poznając  tym samym prawo Archimedesa. Gimnazjaliści natomiast wykazali się umiejętnościami budowy  ośmiościanów  i dwudziestościanów  foremnych. Dzięki swej wyobraźni i kreatywności,  uczestnicy projektu  mogli  powiedzieć, że „POTRAFIĘ !”.

Podsumowanie realizacji projektu „Matematyka według NAS!”

Szkoła Podstawowa im. Hansa  Christiana Andersena w Bolechowie-Osiedlu od września do grudnia 2017 roku uczestniczyła w IV Edycji Konkursu Grantowego w ramach programu matematycznego „mPotęga”. Głównym celem tego programu jest  rozwijanie wyobraźni i zainteresowań uczniów oraz przełamywanie stereotypów, że matematyka jest przedmiotem trudnym i niedostępnym. W ramach projektu szkolnego „Matematyka według NAS!”  odbyły się warsztaty fotograficzne, których efektem były bardzo ciekawe, autorskie fotografie uczniów pod hasłem „Przestrzeń według NAS!” oraz zajęcia kreatywne z matematyki w obszarze brył przestrzennych. Ponadto uczniowie wzięli udział w zajęciach wyjazdowych do Laboratorium Wyobraźni, w których mieli możliwość przeprowadzania doświadczeń laboratoryjnych w zakresie nauk ścisłych. Dzięki środkom grantowym szkoła wzbogaciła się w sprzęt biurowy oraz w pomoce dydaktyczne do pracowni matematycznej. Podczas uroczystego podsumowania projektu „Matematyka według NAS”! , które odbyło się 22 grudnia 2018 r. z udziałem Rodziców, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a najbardziej zaangażowani  cenne nagrody.

Wszystkie działania projektowe zostały w pełni sfinansowane przez Organizatora Programu „mPotęga” -Fundację mBanku  w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć.