Hans Christian Andersen -

pisarz dla wszystkich w każdej epoce

Urodził się 2.IV.1805 w Odense na Fionii, a zmarł 4.VIII.1875 w Kopenhadze.

Ojciec, ubogi szewc, wywarł decydujący wpływ na Hansa Christiana bawiąc się z synem w teatr kukiełkowy, czytając mu Holberga (komediopisarza, twórcy duńskiej tradycji teatru aktorskiego) i pozostawiając intelektualne piętno własnego racjonalizmu i własnej niezaspokojonej potrzeby bycia kimś innym i kimś więcej. Ta potrzeba i żywa w rodzinie legenda o dawnej świetności stanowiły istotną motywację dla dążeń Andersena.

Historia jego życia jest niezwykła i zachowała swoją atrakcyjność do dziś zarówno jako dokument z historii kultury jak i zawsze aktualne potwierdzenie opowieści zwanej obecnie “the American dream”, w jego wydaniu duńskiej baśni o drodze wiodącej z samego dna drabiny społecznej na jej szczyt, w dodatku na piedestał światowej sławy i nieśmiertelności.

Hans Christian Andersen jest autorem powieści, szkiców z podróży, poezji, baśni i autobiografii.

Do niektórych wierszy Andersena muzykę skomponowali  R.Schumann i E.Grieg. Szereg jego tekstów poetyckich należy dziś do najbardziej lubianych duńskich pieśni.

Ubogie dzieciństwo w Odense jest tłem jego twórczości, także baśni, bo właśnie wtedy Andersen po raz pierwszy usłyszał opowiadania ludowe. Baśnie traktował jako twórczość uboczną, ale to właśnie one uczyniły go nieśmiertelnym. W duńskiej literaturze był prekursorem powieściopisarstwa, ponieważ jako pierwszy pisał powieści współczesne i jako jeden z nielicznych traktował powieść serio jako gatunek literacki.

Dla Teatru Królewskiego pisał wodewile, dramaty, komedie, operetki i opery. Sławę swoją w kraju i za granicą umocnił powieściami  Andersen już za życia został poza granicami Danii uznany za najbardziej oryginalnego pisarza w XIX-wiecznej literaturze europejskiej.

Jego utwory  przetłumaczono na 125 języków, wiele baśni zekranizowano.

Cytaty - Hans Christian Andersen

[...] ani nieśmiertelne imię artysty, ani splendor korony nie czynią człowieka szczęśliwym; [...] szczęście można znaleźć tam, gdzie ludzi zadowala drobiazg, bo kochają i są kochani.

Zrozumiałem, że istnieją ludzie, w których towarzystwie człowiek czuje się lepiej, wszystko, co gorzkie przemija, a świat rozpromienia słońce.

Gdy podróżnik zostawia w tyle za sobą góry, po raz pierwszy widzi je w ich rzeczywistym kształcie - tak też jest z przyjaciółmi.

Nagroda im. Hansa Christiana Andersena (Medal im. Hansa Christiana Andersena) - wyróżnienie przyznawane co 2 lata przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY) autorom i ilustratorom książek dla dzieci.

Nagroda ta nazywana bywa Małym Noblem.

Uroczystość nadania imienia szkole miała miejsce 3 kwietnia 2004 roku. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w bajkową krainę Królowej Śniegu z setkami śnieżynek. Uroczystość zainaugurował występ chóru Cansona z Murowanej Gośliny. Wójt Gminy Mariusz Poznański odczytał uchwałę Rady Gminy o nadaniu szkole imienia pisarza. Sztandar współfinansowany przez rady sołeckie został przekazany dyrektorowi szkoły przez sołtysów.